Co to jest wycisk?

Pobranie wycisku diagnostycznego to jedna z podstawowych czynności wykonywanych przez ortodontę niezbędnych przy dalszym leczeniu. Jak dokładnie wygląda to badanie?

o2Leczenie ortodontyczne jest długotrwałym i skomplikowanym procesem, szczególnie w przypadku zaawansowanych wad zgryzu. Plan takiego leczenia przeprowadzany jest w oparciu o szereg badań, dzięki którym możliwa jest późniejsza analiza stanu uzębienia pacjenta i dobranie odpowiednich metod leczenia.

Wycisk diagnostyczny to jedna z pierwszych i podstawowych czynności, którą wykonuje ortodonta. Jest to zabieg krótki i całkowicie bezbolesny, na ogół pacjenci nie mają z nim żadnych problemów, choć dla niektórych jest on nieco nieprzyjemny. Aby pobrać wycisk ortodonta na łyżki wyciskowe (kształtem przypominające szczękę) nakłada specjalną masę plastyczną, która później umieszczana jest na zębach pacjenta. Całość należy zagryźć i poczekać kilka minut. Na bazie tak przygotowanego wycisku tworzony jest potem odlew gipsowy szczęki pacjenta.