Pierwsza wizyta u ortodonty – jak się na nią przygotować?

Jeśli wybieramy się do ortodonty z powodu skierowania uzyskanego od innego lekarza, warto wziąć je ze sobą wraz z danymi kontaktowymi do tego lekarza – ortodonci niekiedy chcą zaczerpnąć w takich wypadkach dodatkowych informacji.

o1Ponadto, jeśli wcześniej mieliśmy wykonane jakieś badania, np. rtg, również weźmy je ze sobą do gabinetu. Jeśli jednak wybieramy się do ortodonty nie ze skierowania, ale sami podejmiemy taką decyzję, nie musimy przedtem robić żadnych badań – ortodonta sam zadecyduje, jakie będą potrzebne. Na ogół wszystko można wykonać na miejscu, w gabinecie dentystycznym.

Poza tym, zanim wybierzemy się do ortodonty, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co tak naprawdę chcielibyśmy zmienić w wyglądzie naszych zębów, co nam się podoba, a co ewidentnie chcielibyśmy poprawić. Pacjenci częstokroć ulegają modzie noszenia aparatów ortodontycznych – nie zawsze jest on niezbędny. Przed pierwszą wizytą u ortodonty warto też zadbać o to, aby ubytki zostały wyleczone w jak największym stopniu (niekoniecznie wszystkie, ale zęby powinny być w dobrym stanie), a bezpośrednio przed pójściem do gabinetu dokładnie oczyścić jamę ustną.